Informacja o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną budzi w nas zwykle entuzjazm, ale też mobilizuje do działania i może wprowadzać lekki stres. Pojawia się bowiem wiele pytań: jak się przygotować, co powiedzieć o sobie, czy zabrać wydrukowane dokumenty aplikacyjne i w końcu – w co się ubrać. Czy lepiej postawić na luz i komfort, czy pokazać znajomość etykiety, założyć elegancki strój, np. garnitur. Oto kilka propozycji, jak dobrać strój na rozmowę kwalifikacyjną latem i zimą.
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną:
Zacznijmy od kilku ogólnych wskazówek. Spotkanie z rekruterem ma charakter formalny, dlatego postawmy na niebudzący kontrowersji, schludny ubiór. Możemy dzięki niemu pokazać, że przygotowaliśmy się do spotkania i nie jest ono jednym z punktów naszego dnia, traktowanym na równi z wizytą w piekarni czy porannym joggingiem. Właśnie to mógłby pomyśleć rekruter, który widzi kandydata w rozciągniętej koszulce, dresie i brudnych trampkach.
Warto zadbać, aby ubiór na rozmowę o pracę podkreślał nasz profesjonalizm. Niech będzie dostosowany do branży i stanowiska. W startupach nie obowiązują tak restrykcyjne zasady wyglądu jak np. w branży bankowej czy prawniczej. Można kierować się zasadą, że lepiej przyjść nieco zbyt elegancko ubranym niż za bardzo „na luzie”. Panowie często zastanawiają się, czy krawat jest obowiązkowy. Nie. Jeśli nie ubiegamy się o wysokie, kierownicze stanowisko w korporacji, zdecydowanie możemy ten element stroju pominąć.
– latem
Gdy żar leje się z nieba, zakładanie garniturowych spodni, koszuli z długim rękawem i na nią marynarki męskiej w przypadku panów oraz rajstop, grubej spódnicy, koszuli i garsonki w przypadku pań, będzie bardzo niekomfortowe. Warto więc postawić na nieco lżejszy ubiór, wciąż jednak utrzymany w eleganckim tonie.
Latem śmiało możemy zrezygnować z marynarki. Długie spodnie z lekkiego materiału lub spódnica w połączeniu z białą koszulą będą wyglądać efektownie. Stylizację, zarówno męską, jak i damską, powinny dopełniać eleganckie buty. Zrezygnujmy z obuwia sportowego czy sandałów.
Warto też zadbać o dodatki. Spinki do mankietów w przypadku panów, subtelne kolczyki, wisiorek dla pań dodadzą elegancji. Tu jednak także liczy się umiar.
– zimą
Na rozmowę kwalifikacyjną w mroźny dzień ubierzmy się warstwowo, postawmy na klasykę. Pamiętajmy, aby przed spotkaniem zdjąć czapkę i szalik, sprawdzić, czy nie mamy ubłoconych butów. Warto zjawić się na miejscu chwilę wcześniej, udać się do łazienki i sprawdzić, czy prezentujemy się tak, jak planowaliśmy, a także skorygować ewentualne niedociągnięcia.
Grube wełniane swetry, choć zapewniają ciepło, nie do końca zgrywają się z eleganckim outfitem. Warto wybrać więc – podobnie jak latem – uniwersalną białą koszulę – i dobrać do niej marynarkę.
Choć wygląd na rozmowie o pracę nie jest najważniejszy, to trudno nie dostrzec faktu, że kiedy prezentujemy się profesjonalnie, czujemy się bardziej pewni siebie, jesteśmy bardziej zdecydowani. Warto więc przed spotkaniem dokładnie przemyśleć, w co się ubrać na rozmowę o pracę.
Jak pogodzić dwa kierunki studiów?
Zostaw komentarz