To drugie pod względem wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Stanowi ogromny rynek pracy, jeden z największych w tej części Polski. W Toruniu bezrobocie jest niskie, a zapotrzebowanie tutejszych firm bardzo różnorodne. Do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy Toruń? Kto może mieć pewne trudności ze znalezieniem posady? Zapoznaj się z ogólną charakterystyką i aktualnymi trendami na lokalnym rynku zatrudnienia.
Bezrobocie w Toruniu
Jednym z podstawowych wskaźników, pomagających w ocenie kondycji rynku pracy w Polsce, jest stopa bezrobocia rejestrowanego, obliczana przez Główny Urząd Statystyczny. Bierze ona pod uwagę dane z urzędów pracy, nie oddaje więc w pełni skali bezrobocia, ale pozwala między innymi na ocenę porównawczą sytuacji na rynku w różnych częściach kraju.
Zgodnie z danymi GUS (stan na koniec marca 2022 r.) stopa bezrobocia w Polsce była na poziomie 4,5%. Wskaźnik w woj. kujawsko-pomorskim był na znacznie wyższym poziomie – 7,6%. Powodów takiej sytuacji jest wiele. To obszar w znacznym stopniu rolniczy i z rozległymi terenami rekreacyjno-turystycznymi, a w obu dziedzinach obserwuje się zjawisko bezrobocia sezonowego. Co więcej region cechuje stosunkowo niewielka liczba wysoko rozwiniętych terenów przemysłowych i co za tym idzie – dużych zakładów pracy. Dominuje drobna przedsiębiorczość, samozatrudnienie.
Czy bezrobocie w Toruniu jest wysokie? Jedna z dwóch (obok Bydgoszczy) stolic województwa odznacza się wyjątkowo niską stopą bezrobocia. W końcu marca 2022 r. wskaźnik znajdował się na poziomie 3,8%. To drugi najniższy wynik w województwie (po Bydgoszczy, w której stopa bezrobocia w tym czasie wyniosła 2,3%).
W podanym okresie w Toruniu zarejestrowanych było około 3,6 tys. bezrobotnych. Warto zauważyć, że w mieście działają dwa urzędy pracy, do których mogą zwrócić się osoby szukające etatu:
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia
ul. Mazowiecka 49 A
e-mail: [email protected]
Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego
ul. Polna 115, 115A
e-mail: [email protected]
Toruń: zawody deficytowe i nadwyżkowe
Toruń to jeden z największych ośrodków przemysłowych w regionie. Rozwija się tu branża chemiczna, elektromaszynowa, meblowa, spożywcza i inne. W mieście działa też wiele przedsiębiorstw budowlanych, firm z branży TSL, telekomunikacyjnej, IT, specjalistyczno-naukowej. Toruń jest dużym, nieustannie rozwijającym się centrum handlowo-usługowym. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec marca 2022 r.) w mieście działa blisko 280 tys. podmiotów gospodarczych, z których:
- 18,3% stanowią sklepy, hurtownie, punkty naprawy pojazdów,
- 13,0% prowadzi działalność profesjonalną, naukową lub techniczną,
- 10,2% to firmy budowlane,
- 8,1% to jednostki ochrony zdrowia lub opieki społecznej,
- 6,9% stanowią zakłady przetwórstwa przemysłowego.
Kogo szukają lokalni pracodawcy? By poznać odpowiedź na to pytanie, warto po prostu przeglądać oferty na profesjonalnym portalu rekrutacyjnym. Wskazówek dostarcza także coroczne badanie Barometr zawodów, wykonywane na zlecenie resortu pracy. Wyróżnia ono między innymi zawody deficytowe i nadwyżkowe. Zawody deficytowe to te, których przedstawicieli jest zbyt mało na rynku pracy w porównaniu do dostępnej liczny ogłoszeń. Z kolei w przypadku zawodów nadwyżkowych chętnych do podjęcia zatrudnienia jest zbyt dużo w stosunku do liczby ofert.
W 2022 r. w największym deficycie są pracownicy opieki zdrowotnej: lekarze, pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni. Poszukiwani przez pracodawców są także:
- w branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
- w przemyśle – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów, samochodowych, monterzy elektronicy, lakiernicy, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, ślusarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
- w branży TSL – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
- w branży medyczno-opiekuńczej – fizjoterapeuci i masażyści, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub z niepełnosprawnością, psycholodzy i psychoterapeuci,
- w gastronomii – kucharze, szefowie kuchni,
- w oświacie – nauczyciele przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu,
- w branży finansowej – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
- inni – pracownicy służb mundurowych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści.
Na toruńskim rynku pracy zauważono z kolei nadwyżkę politologów i historyków.
Źródła: GUS, Barometr zawodów.
Rozmowa o pracę: jak się ubrać?
Zostaw komentarz